Październik miesiącem bibliotek szkolnych

Opublikowano: środa, 30 październik 2019

Od 2008 roku październik jest ogłoszony Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała różne wydarzenia promujące czytelnictwo oraz wspierające rozwój kultury czytelniczej naszych uczniów. Przez cały miesiąc odbywały się lekcje biblioteczne zachęcające uczniów do jak najczęstszego korzystania z Biblioteki Szkolnej, w tym także uroczystość Pasowania na czytelników wśród najmłodszych.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA – SZEŚCIOLATKI, SIEDMIOLATKI

Od tego roku w poczet czytelników szkolnych zostały wpisane także sześciolatki, które chętnie przyjęły zaproszenie do biblioteki. Zarówno pierwszoklasiści, jak i maluchy mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat znajomości baśni oraz bajek dla najmłodszych. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy zachowywać się w bibliotece, poznały proces powstawania książek oraz obejrzały księgozbiór znajdujący się w bibliotece szkolnej. Następnie wszyscy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać oraz szanować książki, po czym zostali pasowani na czytelników. Na koniec uczniowie mogli wypożyczyć sobie swoją pierwszą książkę w Bibliotece Szkolnej.

MALUCHY Z WIZYTĄ W DOMU BABCI

28 października świetlica szkolna zmieniła swoje oblicze… Jak się okazało, ławki szkolne zamieniły się w łóżko dla chorej babci, a okna zostały przysłonięte ciemnym, gęstym lasem… Uczniowie klas O-3 mieli możliwość obejrzenia krótkiego spektaklu teatralnego pt. „Czerwony Kapturek” przygotowanego przez uczestników kółka czytelniczego. W rolę głównej bohaterki wcieliła się Weronika Banaszewska, wilka – Inga Pietrusińska, babcię zagrała Marta Kociszewska, rodziców – Oliwia Markiewicz oraz Jakub Konarzewski, rolę leśniczego odegrała Lena Zielińska, drzewo – Julia Grzegorzewska. Narratorem została Wiktoria Metelska. W organizacji przedstawienia pomogli nam także członkowie Samorządu Uczniowskiego.

Cieszymy się, że nasz szkolny spektakl spotkał się z tak pozytywnym przyjęciem – dzieci bały się wilka, śmiały się, kiedy leśniczy uganiał się za zwierzęciem… Wybrzmiały także utwory – „Witajcie w naszej bajce”, „Wilk” czy „Las”. Mamy nadzieję, że to niecodzienne spotkanie z lekturą rozbudzi w uczniach miłość do teatru oraz do dobrych książek.

Dziękujemy także uczniom z Samorządu Uczniowskiego, którzy przygotowali gazetkę tematyczną z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.