Spektakl teatralny pt. Dziady

Opublikowano: środa, 30 październik 2019

30 października 2019 roku klasy VII, VIII a i VIII b pod opieką p. Karoliny Grzechnik oraz p. Natalii Strotsen wybrały się na wycieczkę. Pierwszym punktem programu był spektakl teatralny pt. Dziady cz. II zrealizowany na podstawie arcydzieła naszego wieszcza. Uczniowie mieli możliwość porównać lekturę z reżyserską interpretacją. Zadziwiały nas zarówno wykreowane postaci, efekty specjalne, jak i oryginalna gra aktorska. Po spektaklu uczniowie wzięli udział w lekcji prowadzonej przez jednego z aktorów, który opowiedział młodym odbiorcom na temat życia romantycznego poety, a także szczegółowo wyjaśnił genezę powstania utworu.  Mamy nadzieję, że mickiewiczowskie „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…” pozostanie na długo w pamięciach młodych widzów.

Po spektaklu teatralnym wybraliśmy się do Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. W dworku zbudowanym na cześć poety uczniowie wzięli udział w bardzo ciekawej lekcji poświęconej życiu oraz twórczości Kochanowskiego oraz mieli możliwość obejrzenia zaprezentowanych tam eksponatów. Po lekcji zwiedziliśmy wspólnie wystawy znajdujące się w podziemiach dworku, w kaplicy wysłuchaliśmy muzycznej interpretacji „Psałterza Dawidów” w tłumaczeniu naszego poety; na zewnątrz natomiast szukaliśmy kamienia, na którym podobno siadywał dawniej mistrz z Czarnolasu oraz zachwycaliśmy się pięknem przyrody.

Mamy nadzieję, że wycieczka łącząca przyjemne z pożytecznym była dla uczniów ciekawym doświadczeniem podtrzymującym pozytywne więzi międzyklasowe.