Narodowy program rozwoju czytelnictwa także u nas!

Opublikowano: czwartek, 24 styczeń 2019

W 2018 roku Publiczna Szkoła Podstawowa w Goszczynie uzyskała dofinansowanie skierowane do bibliotek szkolnych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na zakup nowości czytelniczych otrzymaliśmy 15 000 zł.  Łącznie zakupiono 770 egzemplarzy, w tym 451 lektur, 302 woluminy beletrystyczne oraz 17 egzemplarzy książek popularnonaukowych. Kolejne tytuły są systematycznie wprowadzane do zasobu bibliotecznego.

Zachęcamy wszystkich czytelników naszej szkoły do bliższego zapoznania się z zakupionymi nowościami. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wśród lektur uzupełniono księgozbiór o tytuły takie, jak: „Najpiękniejsze wiersze” Brzechwy, „Dziewczynka z parku”, „Asiunia”, „Cukierku, ty Łobuzie”, „Detektyw Pozytywka”, „Drzewo do samego nieba”, „Dziadek i niedźwiadek”, „Wierszykarnia”, „Kapelusz Pani Wrony”, „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, „O krakowskich psach i kleparskich kotach”, „Pamiętnik Czarnego Noska”,  „Rany Julek”, „Sposób na Elfa”, „Dywizjon 303”, „Latarnik”, „Tędy i owędy”, „Mam prawo”, „Alicja w Krainie Czarów”, „Pamiętnik z powstania warszawskiego”, „Dziady”, „Quo Vadis”, „Balladyna” czy „Pan Tadeusz”. To tylko niektóre tytuły zakupionych lektur.

Spośród książek beletrystycznych uczniowie mogą już wypożyczać w naszej bibliotece książki takie, jak: „Harry Potter” (wszystkie części), „Baśniobór”, „Kroniki Archeo”, „Osobliwy dom pani Peregrine”, „Magiczne drzewo”, „Zezia i Giler”, komiksy „Smerfy”, „Kajko i  Kokosz” czy „Angry Birds”, „Muminki” (cykl książek), „Mikołajek” (cztery części), „Paddington…” (różne tytuły), „Dziennik Cwaniaczka”, „Zosia z ulicy Kociej”, „Miłość bez konserwantów”, „Gorzka czekolada”, „Tropiciele”, „Klub latających ciotek”, „Pan Samochodzik” (różne tomy), „Pollyana”, „Biuro detektywistyczne. Dziurka od klucza”, „Felix, Net i Nika”, „Opowieści z Narnii” (siedem części), „Trzej Muszkieterowie”, „Skrzynia władcy piorunów”, „Igrzyska śmierci” (trylogia), „Akademia Dobra i Zła”, „Zapiski Luzaka”, „Tomek Łebski”, „Lamy United”, „Tiramisu z truskawkami”, „Hate”, „Morderstwo w Orient Expressie”, „Dziesięć stron świata”, „Duch starej kamienicy”, „Po prostu Tini”, „Listy w butelce”, „Stowarzyszenie umarłych poetów” czy „Na przykład Małgośka”.

Pragniemy także zwrócić uwagę na tytuły książek o tematyce patriotycznej, które w niezwykle ciekawy i przystępny sposób wprowadzają dzieci w zagadnienia historyczne naszego kraju. Zakupiliśmy m.in. książki z cyklu „Nazywam się” („Maria Skłodowska-Curie”, „Fryderyk Chopin” czy „Mikołaj Kopernik”), „Czytam sobie. Człowiek z chorągiewką”, „Czytam sobie. Wielki król”, „Komendant Wolnej Polski”, „Kto uratował jedno życie”, „Husarskie skrzydła”, „Piastowskie orły”, „Walka o wolność”, „Jagiełło pod prysznicem”, „Odzyskana niepodległość” czy „Wysiedleni”.

Zostały także zakupione kolejne tomy poezji – „Milczenie roślin” Szymborskiej, „Antologia poezji miłosnej”, „Antologia poezji polskiej”, „Poezja Romantyczna” czy tomiki wierszy Wojtyły, Leśmiana, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Baczyńskiego. Zbiory biblioteczne zostały także zaopatrzone w piętnaście egzemplarzy Pisma Świętego.

Spośród literatury popularnonaukowej można wymienić biografie piłkarzy, np. „Ronaldo…”, „Antoine Griemann”, książki podróżnicze – „Nela mała reporterka” (różne tomy) czy „Dziennik łowcy przygód”, także „Atlas owoców jadalnych”, „Atlas warzyw”, „Atlas owadów polskich” czy „Atlas grzybów”.

Zakupione zostały również książki z podkładami muzycznymi, m.in. „Nutka” (różne części), „Śpiewamy z fasolkami”, „Muzyczna zgraja”, „Rymowane dranie…” czy „Piosenki dla dzieci”.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa to także wiele innych inicjatyw realizowanych w przeciągu roku szkolnego, m.in. realizacja cyklu projektów edukacyjnych w naszej szkole. Pierwszoklasiści uczestniczyli w uroczystości Pasowania na czytelnika, młodsi uczniowie regularnie biorą udział w tzw. Poczytajkach, inni brali udział w lekcjach patriotycznych (śpiewanie utworów patriotycznych, poznawanie historii naszej kraju). Starszaki „malują wierszem”, czyli uczą się analizować i interpretować poezję za pomocą obrazów, siódmoklasiści analizują poznanych bohaterów literackich za pomocą karykatur czy biorą udział w lekcjach o tematyce patriotycznej, których efektem są stworzone przez uczniów piękne gazetki szkolne.

Cieszymy się, że Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa budzi wśród naszych uczniów zainteresowanie. Zapraszamy do jak najczęstszego odwiedzania Biblioteki Szkolnej.